Tipy na výlety

Pro vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky jsou Krkonoše přímo rájem, ve kterém můžete na vlastní kůži poznat jedinečnou krajinu v Evropě. Drsná příroda na hřebenech a vrcholcích hor Vás vyzývá. Ten, kdo zvládne kamenité pěšiny a překoná dlouhá stoupání, bude odměněn nádhernými výhledy do kraje. Čekají zde na vás stovky kilometrů značených cyklotras a turistických ztezek. Od pohodlnějších okruhů až po technicky a fyzicky náročnější túry v horách. Lyžování v Krkonoších je zážitek pro lyžaře všech pokročilostí. Můžete využít lyžařských vleků přímo v Dolních Lysečinách nebo můžete zajet do jednoho z blízkých lyžařských areálů v Peci pod Sněžkou, Černé hoře, Horní Malé Úpě či v Mladých Bukách nebo vzdálenějším Špindlerově Mlýně. Běžkaři mají tratě všude kolem.Aktivity v okolí penzionu

Skiresort Černá Hora - Janské lázně

SKIRESORT ČERNÁ HORA - JANSKÉ LÁZNĚ

Vychutnejte si až tříkilometrové sjezdovky, nechte se vyvést jedinou osmimístnou kabinkovou lanovkou v ČR nebo nejrychlejší, moderní vyhřívanou šestisedačkou Hofmanky Express. Černá hora není areálem jen pro zkušené lyžaře. Velkou dětskou lokalitu LIVE park Formánky najdete v těsné blízkosti hlavních sjezdovek. Vybaven pojízdnými koberci a výukovými pomůckami poskytuje ideální zázemí pro lekce lyžování. Součástí parku jsou i snowtubingové dráhy, animační programy a babysitting, půjčovna lyžařského vybavení a rodinná Hospůdka na Formánkách. Na Černé hoře najdete i nejdelší sjezdovku pro večerní lyžování;1,6 km dlouhou Protěž, se stejnojmennou útulnou restaurací při dolní stanici vleku.

Skipark Mladé Buky

SKIPARK MLADÉ BUKY

Areál Mladé Buky leží ve východních Krkonoších pouhých 6 km od Trutnova a je velmi dobře dostupný od hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou. Celoročně otevřený areál nabízí návštěvníkům, zejména těm nejmenším, spoustu sportovního vyžití, zábavy a adrenalinu.Moderní neplacené parkoviště leží několik metrů od bobové dráhy Berta a celého areálu. Celoročně otevřený rodinný areál na úpatí Krkonoš nabízí nejen zimní aktivity, ale také letní. V zimní sezóně je zde skipark, v létě Baldův svět. Nejdelší bobová dráha v Krkonoších (1 520m) je v provozu celoročně.Nejbližší autobusová zastávka u Areálu je - Mladé Buky MŠ, z této zastávky je to pěšky do Areálu cca 5 minut.Na Černé hoře najdete i nejdelší sjezdovku pro večerní lyžování;1,6 km dlouhou Protěž, se stejnojmennou útulnou restaurací při dolní stanici vleku.

PEC POD SNĚZKOU

PEC POD SNĚZKOU

Pec pod Sněžkou je nejen malebným horským městečkem v údolí řeky Úpy, ale také významným turistickým a sportovním střediskem. Díky lokalizaci v srdci Krkonošského národního parku je naše město ideálním místem pro kombinaci zážitků a relaxace. Pro vyznavače aktivní dovolené nabízí Pec pestrou škálu možností, kterým v zimní sezoně dominuje jeden z největších lyžařských areálů v ČR s 11 sjezdovkami, v letní sezoně pak horská turistika.

Hlavními atrakcemi jsou bezesporu výhledy - ať už z vrcholu Sněžky či rozhledny na Hnědém vrchu, kam mají návštěvníci možnost vyjet sedačkovými lanovkami, nebo z hřebenů našich nejkrásnějších hor při putování panenskou přírodou.Špindlerův Mlýn

ŠPINDLERŮV MLÝN

Jeden z největších skiareálů v Česku svým návštěvníkům nabízí zhruba 27km sjezdovek a desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí. Na vrcholy vede několik sedačkových lanovek, včetně nejmodernější vyhřívané šestisedačkové lanovky na Pláň, a k dispozici je celá řada vleků. Svoji ideální sjezdovku si v nabídce najdou jak rodiny s dětmi a začínající lyžaři, tak i zkušení a nároční sjezdaři a snowboardisté. Pro všechny je připraveno několik specialit v podobě funtracku (areál Hromovka) či snowparku (areál Mísečky) s celou řadou různorodých prvků na sjezdovce pro ještě větší zábavu. V areálu Hromovka najdete nejdelší a nejlépe osvětlenou sjezdovku.U většiny stanic lanovek jsou pro vás otevřena občerstvení, Après-Ski bary a restaurace.

Malý okruh přes Cestník (9,5 km)

MALÝ OKRUH PŘES CESTNÍK (9,5 KM)

Trasa začíná u Penzionu IRIS, kde půjdete po modré značce. Po 100 metrech se silnička rozdělí - pokračujete po modré. V tuto chvíli se začne asfaltka vlnit a půjdete chvíli po rovince a chvíli do kopečka za poslední chalupou vstoupíte do lesa se postupně ztratí asfaltka. V lese uvidíte kapličku. Odtud začne cesta opět stoupat až k Lysečinské boudě.Odtud se vydejte vlevo po červené značce směr Cestník. Dovede Vás sem pohodlná silnička lesem. Na Cestníku Vás jistě zaujme dřevěný objekt zeměkoule a děti tabule s pohádkou o stromech. Z Cestníku se vydejte po žluté značce sešupem z kopce. Pod kopcem narazíte na modrou značku po které jste již šli. Vydejte se po ní vpravo a dojdete zpět k Penzionu IRIS. V nohách máte 9,5 kilometrů.

Rozhledna Hnědý vrch - Pec pod Sněžkou

ROZHLEDNA HNĚDÝ VRCH - PEC POD SNĚŽKOU

Nejvyšší rozhlednu v Krkonoších najdete na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou v nadmořské výšce 1207 metrů. Získáte pohled na Sněžku v celé její kráse. Jedná se o svislou dřevěnou konstrukci s ocelovými prvky jakými jsou schodiště a nosníky. Horní podstava ochozu rozhledny je ve tvaru trojúhelníku a je tvořena ocelovými a dřevěnými sloupy. Celková výška rozhledny je 31 metrů a vyhlídkovou plošinu najdete v 27 metrech. Z rozhledny se můžete podívat na hlavní krkonošský hřeben, na Studniční, Luční, Růžovou horu a samozřejmě na Sněžku. Dále například Pěnkavčí vrch, Javor nebo Světlou a Černou horu. V případě skvělého počasí dohlédnete až na Jeseníky a Orlické hory. K výhledům vás přivede 138 schodů.Mumlavské vodopády – Harrachov

MUMLAVSKÉ VODOPÁDY – HARRACHOV

Jeden z nejpůsobivějších vodopádů na našem území je tvořený až 12 m vysokým skalním stupněm, který se rozprostírá po celé šířce řeky Mumlavy. Přepadávající voda spolu s pohybujícími se kamínky vytváří pod vodopádem tzv. evorzní hrnce, velké okrouhlé prohlubně. V zimě voda zamrzá a vytváří zde ledopády. K vodopádu se snadno dostanete pěšky nebo na kole po modré turistické značce vedoucí po asfaltové silničce z Harrachova. Přibližná délka 1 km. Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále na Voseckou boudu.

Rýchorský prales – Dvorský les

RÝCHORSKÝ PRALES – DVORSKÝ LES

Dvorský les – bizarní pralesovité porosty na hřebeni Rýchory v Krkonoších — velmi cenná přírodovědecká lokalita. Pro území jsou typické křivolaké porosty bučin ve vysoké nadmořské výšce. Rýchorský prales (Dvorský les) je významná přírodní rezervace, kde naleznete mnoho druhů chráněných rostlin. Najdete tady husté bučiny, zakrslé a pokroucené stromy, vzácné byliny a mech na větvích. Touto oblastí prochází mnoho turistických tras, není tedy problém se sem vypravit a užívat si pohledu na jednu z nejimpozantnějších částí Krkonoš. Mnohé možná zklame, že označení „prales“ není správné, částečně byl porost uměle založen a tajemný vzhled zajistila zvířata, která se sem chodila často ke konci 19. století pást – okusovala mladé stromky a deformovala je. Na podobě krajiny má svůj podíl i drsné zdejší podnebí.

HORA SNĚŽKA

HORA SNĚŽKA

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Skalnatým vrcholem hory Sněžky, který má rozlohu asi 30 akrů, prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Nejstarší stavbou je rotundová kaple sv. Vavřince, dále se zde nachází Polská bouda s meteorologickou stanicí, kamenný trigonometrický obelisk a také Česká poštovna s vyhlídkovou plošinou, která je nejvýše položenou poštovnou v naší republice. Na Polské straně Sněžky můžete navštívit Polskou boudu, kde je také restaurace.Stezka korunami stromů Krkonoše

STEZKA KORUNAMI STROMŮ KRKONOŠE

Stezka korunami stromů se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku. Ukážeme vám, v čem je příroda Krkonoš jedinečná. Společně s námi poznáte zdejší krásné lesy doslova od kořenů až po jejich koruny. Stanete se součástí lesního života a poznáte řadu živočichů i rostlin, které nenajdete nikde jinde. Trasa o délce více jak 1500 m vás provede druhově pestrým lesem, čekají vás četná překvapení a poučení. Zcela vás uchvátí výhled ze 45 metrů vysoké věže, díky kterému budete mít nadosah ruky lesní mohykány, z nichž některé jsou staré přes 150 let. Zavítáte i do unikátního naučného centra, které se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém stromů.

LESNÍ PLOVÁRNA

LESNÍ PLOVÁRNA

Areál plovárny se nachází v Národním Krkonošském parku pod Rýchorskou horou. Přírodní charakter plovárny vytváří příjemné prostředí pro relaxaci a zároveň nabízí dostatečný prostor pro sportovní aktivity.

Vstupné 100,-Kč zahrnuje využití většiny sportovišť (bazén,beach volejbal,nafukovací horolezecká stěna, stolní tenis, dětské hřiště, dětský bazén atd.) a sportovního náčiní. Naleznete zde 50 metrovou nádrž s postupným dnem, Slunnou stráň s místy ve stínu, dětské hřiště, nafukovací stěnu, pískoviště, brouzdaliště, půjčovna sportovních potřeb, sprchy, restauraci, občerstvení i parkoviště (bez poplatku).

Temný Důl - Křížová cesta na Starou Horu

TEMNÝ DŮL - KŘÍŽOVÁ CESTA NA STAROU HORU

V Temném dole, který patří pod Horní Maršov, se nachází Křížová cesta na Starou horu. Začíná 200 metrů od infocentra Veselý výlet. Osada Stará Hora je jedním z nejzachovalejších souborů lidové architektury Krkonoš s řadou původních horských chalup. Cesta vede kolem Kaple sv. Anny, která patří mezi nejstarší náboženské objekty východních Krkonoš z roku 1752. Křížová cesta končí u studánky, jejíž voda má podle pověsti léčivou moc. Křížová cesta a kapličky byly opraveny a jsou doplněny obrazy od pražského výtvarníka Aleše Lamra. Ve spolupráci se smaltovnou v Českém Brodě realizoval výtvarník obrazy formou smaltových desek, jenž byly do kamenných zastavení křížové cesty natrvalo zapuštěny v roce 2002.Bobová dráha Mladé Buky

Bobová dráha Mladé Buky

Tento typ bobové dráhy umožňuje celoroční provoz i za nepříznivých podmínek. Délka bobové dráhy přes 1,5km a nejvyšší rychlost přes 40km/h

Baldův svět Mladé Buky

Baldův svět Mladé Buky

Na rozloze cca 40 000 m2 u nás najdete nové 3D-bludiště se třemi patry, vyhřívané dětské brouzdaliště, houpačky, prolézačky s tobogány, 6 místné trampolínové pole, vzduchové trámpolíny, letní tubing, síťovou atrakci s vyhlídkou, přírodní bludiště, 4-místnou bungee trampolínu, vodní hřiště, síťovou loď, duo lanovku, mini zoo s malými holandskými kozičkami, maxi "Člověče, nezlob se", ohniště, Čertovskou stezku a naučnou stezku Poznávej přírodu s Baldou. Samozřejmostí je občerstvení ,sociální zázemí a převlékárny.

Stachelberg

Stachelberg

Areál je unikátní komplex. Obrovská pevnost a další vojenské objekty. Je tu i jeden z největších bunkrů v Čechách s historickou expozicí. V hloubce pak rozsáhlé podzemí. To vše tvořilo součást obranného valu, chránícího naši republiku před hrozícím útokem hitlerovského Německa. Polské město KowaryPark miniatur

Park miniatur

Modely památek Dolního Slezska můžete obdivovat denně od 10:00 do 18:00 hodin.(v zimních měsících do 17:00 hodin). V nejkrásnějších místech Parku jsou pro Vás připraveny lavičky s výhledem na rybníček s vodotryskem. Z modelu Menší Baziliky v Křešově zní hudba Johana Sebastiana Bacha, model zámku Książ představuje zmenšeninu největšího – sto metrů dlouhého dolnoslezského zámku. Květinová výzdoba a proutěné sochy dotvářejí pohádkovou atmosféru.

Vodní park Tropikana

Vodní park Tropikana

Na úpatí Sněžky z Polské strany ve městě Karpacz se nachází hotel Golebiwski. Vodní park Tropikana, je dokonalým místem odpočinku pro celou rodinu

Papouščí svět

Papouščí svět

Přijď se seznámit s nejbarevnějšími obyvateli tropických lesů a džunglí. Atraktivní trávení volného času uprostřed exotických ptáků. 100 papoušků na prostor 200m2. Možnost krmení papoušků, pozvání na své rameno, dotýkání a hlazení povoleno :-)Kostel Wang

Kostel Wang

Dřevěný kostel byl původně postaven v norském městečku Vang u jezera Vangsmjøsen, odkud také pochází jeho dnešní název.Adresa a kontakty

Resort U Halibuta s.r.o.
Penzion Iris
Petr a Jana Pilátovi
Dolní Lysečiny 14
54226 Horní Maršov

Tel.: +420 493 035 586
Mob.: +420 732 468 476
www.penzion-iris.cz