Malý Staw

  • Pec pod Sněžkou - Sněžka - Malý Staw - Obří důl - Pec pod Sněžkou
  • délka trasy je 6,5 hodiny

 

Malý Staw je ledovcové pleso na polské straně Krkonoš, jen 1,5 hodiny cesty od Sněžky. Cesta k Malému a Velkému Stawu je poměrně náročná na převýšení a nepohodlnou kamennou "silnici" na polské straně a proto doporučujeme vyjet až na Sněžku lanovou dráhou z Pece pod Sněžkou. Zdatnější turisté mohou vyjet jen na Růžovou horu a na Sněžku si vyšlápnout pěšky.

Cíl naší cesty bude vidět už ze Sněžky. Tedy téměř. Pleso Malý Staw leží kousek od Velkého Stawu, který je viditelný z vrcholu naší nejvyšší hory. Po cestě česko-polského přátelství sejdete ke Slezské boudě a odtud po modré již túra pokračuje po Polské straně Krkonoš. Nezapomeňte si tedy vzít s sebou pasy. Modrá vás zavede až k boudě "Strzecha Akademicka" a zde pozor! Modrá zde pokračuje těsně kolem boudy a nepokračuje po silnici, jak si mnozí myslí. Za pár minut jste již u Malého Stawu.

V krásné dřevěné chatě se zde můžeme občerstvit a posedět na terase s výhledem na pleso. Cesta pokračuje podél Stawu (a je velmi příjemné si zde smočit nohy) a pak asi kilometr překrásným údolím a napojuje se na silnici. Na té se můžete vydat nahoru a dovede Vás zpět na vrcholky a ke Slezské boudě nebo můžete pokračovat po modré a pak po zelené a obejdete i Velký Staw.

Závěrečná část túry vede od Slezské boudy, kam se vrátíte od Stawu a odtud sestoupíte dolů do Obřího dolu. Přibližně v půli cesty se zastavte v čerpací stanici, která je zatesaná do masívu Sněžky a přiváděla pitnou vodu na vrchol. Po náročném sestupu do Obřího dolu si můžete posedět u Kapličky. Závěrečná cesta do Pece pod Sněžkou je již nenáročnou procházkou po rovince.

 

Malý Staw  Malý Staw  Malý Staw